EMZİRMENİN BEBEĞE VE ANNEYE FAYDALARI

Özel Star Medica Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doktor  Mersiye Salihoğlu                     (Emzirme Danışmanlığı Uzmanı) Anne sütü, bebekler için en iyi ve en doğal besindir. Anne sütü, tüm sağlıklı bebeklerin ihtiyaçlarını 6 ay tek başına karşılayabilir. Emzirmenin 6 aydan sonra uygun ek gıdalar eşliğinde en az 1 yaşına kadar devam edilmesi önerilir.    

                                                                                                                                         

Bebeğinizin bedensel, zihinsel ve psikolojik olarak sağlıklı gelişimine yardımcı olur. Bağışıklığı güçlendirir, hastalıklara karşı koruyucudur. Bebeğinizle aranızdaki duygusal bağı ve güven duygusunu geliştirir. Bebeğinizin ileriki yaşlarda şişman olma riskini azaltmaya yardımcıdır. Doğal bir sakinleştiricidir. Anne sütü alan bebekler daha sakin olur ve daha az ağlar.
 Emzirme ile bebeğinizde alerji görülme riski azalır. Kemik, kas ve zeka gelişiminde önemli olan tüm besin öğelerini içerir.

 Anne Sütünün Anneye Faydaları?

• İlk olarak size “anne” olduğunuzu hissettirir.

• Doğumdan sonra daha kolay toparlanmanızı ve doğum kilolarınızı daha çabuk vermenizi sağlar.

• Anne sütü ucuzdur, herhangi bir mekan veya ön hazırlık işlemi gerektirmeksizin bebeğinizi besleyebilmenizi sağlar.

• Emziren annelerin meme ve yumurtalık kanserine yakalanma riskleri daha düşüktür.


 Emzirirken Nasıl Beslenmeli?

 

Yeni doğum yapmış olan anneler, bir yandan sütü artırmak için büyüklerimizin gösterdikleri yöntemler, bir yanda arkadaş önerileri arasında çaresizce önüne konan her besini yemeye başlar. Oysa her besinden yeterli ve dengeli miktarlarda tükettiğinizde, besin çeşitliliğine önem verdiğinizde hem kilonuzu yönetebilir, hem de bebeğinizi sağlıklı bir şekilde emzirebilirsiniz. İşte size yol gösterecek önerilerimiz;
• Gün içinde et, süt, yumurta gibi proteinleri, ekmek, bulgur gibi karbonhidratları, ceviz, fındık gibi yağlı tohumları ve sebze-meyveleri yeterli miktarda almaya ve çeşitli beslenmeye özen gösteriniz.
• Sütünüzü artırmanın en kolay yolu bol sıvı içmektir. Süt, ayran, çorba, komposto, cacık ve en önemlisi de su tüketiminizi artırmaya çalışın.
• D vitamini bebeğinizin kas ve kemiklerinin gelişimi için önemlidir. Bu nedenle her gün bebeğiniz ile birlikte gün ışığına çıkınız.
• Doğum kilolarını vermek için çok düşük kalorili diyetler gibi süt salgılamanızı ve sağlığınızı tehdit edecek yöntemler denemeyin. Yeterli bir emzirme ile aldığınız kiloları daha çabuk verebildiğinizi göreceksiniz.
• Ara öğünlerde süt kalitesini artıracak taze/kuru meyveler, yoğurt, kuru yemişler, tam tahıllı sandviçler iyi alternatiflerdir.

Yayınlanma Tarihi : 2022-10-10 14:50:29
Okunma Sayısı : 1320
kiremitçiler