Av. Ünsal KIZILCA
YABANCI İŞÇİ-3


YABANCI İŞÇİ-3


Yabancıların Sigortalılık Durumu


Türkiye’de çalışma izni alan ve çalışmaya başlayan yabancıların sigortalılık durumlarının ayrıca incelenmesi gerekmektedir. Sigortalılık noktasında, yabancı çalışanları iki ayrı kategoride incelemek gerekir.

  • Türkiye’de bir firmada işe başlayan yabancılar


  • Geçici görevle yurtdışından ülkemize gönderilen yabancılar.


Türkiye’de bir firmada işe başlayan yabancılar, normal çalışanlar gibi sigortaya bildirilirler. İşe giriş bildirgeleri, yabancı kimlik numarası ile e-sigorta ekranından verilir. Sigortalılık kapsamı olarak normal çalışan Türk vatandaşlarından bir farkları yoktur.

Geçici Görevle Gelen Yabancılar ( Expat-Inpat)


Geçici görevle Türkiye’ye başka bir ülkeden gönderilmiş olan ve daha sonra tekrar ülkesine dönecek olan kişiler için durum değişmektedir. Bu noktada gönderilen ülke ile ülkemiz arasında düzenlenmiş bir sosyal güvenlik sözleşmesi var mı öncelikle bunun incelenmesi gerekir. Sözleşme varsa, sözleşmede belirlenmiş süre kadar yabancı çalışan gönderildiği ülkenin sigorta kapsamında kalmaya devam eder. Bu durumun Türkiye’deki sigortaya bildirimi ile de burada sigortalıymış gibi hizmetlerden faydalanma hakkı elde eder. Anlaşmada belirtilen sürenin aşılması durumunda Türkiye’de sigortasının başlatılması şarttır.

Türkiye ile arasında sosyal güvenlik anlaşması olmayan bir ülkeden Türkiye’ye gönderilen sigortalılarda ise 3 aylık süreden uzun süreli görevlendirmelerde 3 ayı aşan süreler için Türkiye’de sigortasının başlatılmış olması gerekmektedir.


Yayınlanma Tarihi : 2019-07-02 15:09:08
Okunma Sayısı : 30333
kiremitçiler

Av. Ünsal KIZILCA Diğer Yazıları