Festival başlıyor

Süleymanpaşada 8-11 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek geleneksel festivalde, ünlü sanatçılar sahne alacak.

Süleymanpaşa Belediyesi tarafından organize edilen ve bu yıl 57’ncisi düzenlenecek olan Uluslararası Tekirdağ Kiraz Festivali, 8-11 Haziran 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 2 buçuk milyon ziyaretçiyi ağırlayan festival organizasyonunun bu yıl daha da yoğun bir katılımla gerçekleşmesi bekleniyor. Gece konserleri, gösteriler, kültürel ve sportif etkinlikler,  turnuva ve yarışmalarla dopdolu bir festival programı ziyaretçileri bekliyor olacak. 

HER GÜN İÇİN AYRI BAŞLIK

Dört gün sürecek olan festivalin her günü ayrı bir başlıkla isimlendirildi. 57. Uluslararası Tekirdağ Kiraz Festivalinin birinci gününde geleneksel hale gelen Tekirdağlı Hüseyin Pehlivan Yağlı Güreşleri etkinliğine ayrılarak ‘Hüseyin Pehlivan Günü’ olarak ilan edildi.

Festivalin ikinci günü, 19. Fırka ve bünyesindeki tüm askerleri şehit düşen 57. Alay’ı Tekirdağ’da kuran, Harf İnkılabını Tekirdağ’da ilan eden Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Tekirdağ doğumlu Vatan Şairi Namık Kemal ve iki dönem Tekirdağ Milletvekilliği yapmış, Şair ve Yazar Yahya Kemal Beyatlı’nın anısına, ‘Üç Kemaller Günü’ olarak belirlendi.

Üçüncü gün, her yıl olduğu gibi bu yıl da Macar Günü olarak kutlanacak ve hayatının son yıllarını Tekirdağ’da geçiren Macar Ulusal Kahramanı Prens 2. Ferenc Rakoczi ekseninde etkinlikler düzenlenecek.

Son gün ise festival onuruna düzenlenen spor ve sanat yarışmalarının ödül törenleri ile okul konserlerinin yer alacağı Gençlerle Milli Birlik ve Beraberlik Günü teması etrafında kutlanacak.

FESTİVAL HÜSEYİN PEHLİVAN ADINA DÜZENLENEN YAĞLI GÜREŞLER ORGANİZASYONUYLA BAŞLAYACAK

8 Haziran Perşembe günü saat 09.30’da Tekirdağ Valiliği, 10.15’te Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ziyaretleri ve ile saat 11.00’da Süleymanpaşa Güreş Ağası Hikmet Mutlu’nun Tekirdağlı Hüseyin Pehlivan Anıtı’na çelenk sunması ile başlayacak olan 57. Uluslararası Tekirdağ Kiraz Festivali, festivalin doğuş yeri olan Naip Mahallesi’nde yapılacak geleneksel açılış töreni ile start alacak.

Saat 14.00da, sahil dolgu alanında, Amfi Tiyatro yanında festivalin ilk gününün ana etkinliği olan Hüseyin Pehlivan Yağlı Güreşleri’nin açılış müsabakaları gerçekleştirilecek. Güreşlerde dereceye giren sporculara ödülleri saat 19.00’da törenle takdim edilecek.

SPOR VE SANAT ETKİNLİKLERİ İLE DOLU BİR GÜN

Aynı gün festival bünyesinde düzenlenecek olan Futbol, Sokak Basketbolu, Voleybol, Satranç ve Tavla Turnuvalarının ilk maçları saat 16.00’da yapılacak.

Dopdolu geçecek olan ilk gün programında, 1912 Tekirdağ Panoramik Maketi ile Eski-Yeni Tekirdağ Fotoğrafları Sergisi ve Geleneksel Türk Çalgıları Sergisi gibi kültür etkinlikleri de yer alıyor.

İlk günün gece programları kapsamında ise Paşa Halk Dansları Topluluğu ile yerli ve yabancı misafir halk dansları ekiplerinin gösterileri Amfi Tiyatro’da sahnelenecek. Gösteriler saat 20.00’da başlayacak.

İKİNCİ GÜNÜN YILDIZLARI FATMA TURGUT VE FERHAT GÖÇER

Festivalin ikinci gününde, gündüz spor ve kültür etkinlikleri sürerken, festival coşkusu 18.00’da düzenlenecek Festival Korteji ile taçlanacak. Saat 21.00da son dönemin beğenilen kadın Rock solistlerinden biri olan Fatma Turgut sahnede olacak. Havai Fişek gösterilerinin ardından ise ünlü şarkıcı Ferhat Göçer sevilen şarkılarını Tekirdağlılar için seslendirecek.

ÜÇÜNCÜ GÜNE MACAR GÜNÜ ETKİNLİKLERİ DAMGA VURACAK

Teması Macar Günü olarak belirlenen Festivalin üçüncü günü, geleneksel hale gelen ‘Mikes Kelemen Açık Deniz Yüzme Yarışı’ ve ‘Rakoczi Yelken Yarışları’ ile başlayacak. Yarışlar saat 10.00 ve 11.00’da start alacak.

Saat 14.00da Macaristan resmi temsilcilerinin de katılımı ile Rakoczi Müzesinde çelenk sunma töreni düzenlenecek, ardından Barış ve Özgürlük Parkı’nda anı plaketi çakılacak. Trakya’nın en büyük parkı özelliğine sahip olan ve hizmete girmek için gün sayan Süleymanpaşa Millet Bahçesi, saat 15.30’da Macar misafirlerle birlikte ziyaret edilecek. Süleymanpaşa Belediyesi tarafından Paşa Spor Vadisi’nde ilçeye kazandırılan Go-Kart pistinin açılış töreni ise saat 17.00’da yapılacak.

Gece programında; Macaristan’dan gelen Török Tılla Folk Experience isimli müzik grubu saat 20.00’da sahne alacak. Ardından Türk Pop Müziğinin sevilen erkek seslerinden Mustafa Ceceli saat 21.00’da sevenleri ile buluşacak. Son olarak Türkiye’nin güçlü kadın seslerinden Funda Arar sahne alacak.

Türkiye Su Jeti (Flyboard) Şampiyonu Kahraman Aktaş, festivalin son iki gününe özel olarak 10 Haziran Cumartesi saat 13.00 ve 22.15’te, 11 Haziran Pazar günü ise 15.00 ve 21.30’da olmak üzere dört gösteri sunacak.

SON GÜN GENÇLERLE MİLLİ BİRLİK VE BERABERLİK GÜNÜ

Festivalin son günü 11 Haziran, Gençlerle Milli Birlik ve Beraberlik Günü” olarak belirlenirken; programlar, Rumeli İskelesi’nde, festival turnuvalarının ve sanat yarışmalarının ödül törenleri ile başlayacak. Yine Rumeli İskelesi’nde saat 15.30’da En İyi Kiraz Yarışması” ve Kiraz Tanıtım Etkinliği yapılacak.

Gece programı, Süleymanpaşa’nın Genç Yetenekleri Okul Konserleri ile saat 19.00’da start alacak. Son gecenin ana sahne yıldızları ise şarkıcı Gökhan Tepe ile Melek Mosso olacak.

BAŞKAN YÜKSEL: TÜM HALKIMIZI FESTİVAL COŞKUSUNU BİRLİKTE YAŞAMAYA DAVET EDİYORUZ”

57. Kiraz Festivali’ne tüm vatandaşları davet eden Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, Hamdolsun, aylarca çalışarak Tekirdağ’a yakışır bir festival programı hazırladık. Geçen yıl yaklaşık 2,5 milyon misafir ağırladığımız Kiraz Festivalimize bu yıl da rekor katılım bekliyoruz. Dopdolu bir festival olacak. Tüm hemşehrilerimizi dört gün boyunca bu coşkuyu bizimle paylaşmaya davet ediyor, milli birlik ve beraberliğimizi taçlandırmak üzere 8-11 Haziran tarihlerinde gerçekleştireceğimiz festival organizasyonumuza bekliyorum,” diye konuştu.

Yayınlanma Tarihi : 2023-6-6 20:19:59
Okunma Sayısı : 1035
reklam yan