TEKİRDAĞLI YAZAR UFUK SELEN SON KİTABINI ANLATTI

 

TEKİRDAĞLI YAZAR UFUK SELEN SON KİTABINI ANLATTI

 

 

2004 yılında  "Umudun Gölgesi Siyah Olmasın" kitabıyla edebiyat dünyasına merhaba diyen Tekirdağlı yazar Ufuk Selen  geçtiğimiz haftalarda raflarda yerini alan " Diksiyon ve İletişim" kitabını habertekirdag.net sitesi için anlattı.


Güzel ve etkili konuşmada seslerin doğru çıkarılmasının son derece önemli olduğunun altını çizen Selen; "Fonetik bilgisi seslerin çıkarılışını inceler. Diksiyon ise buna ek olarak daha geniş bir kapsamda, ses organlarının doğru sesleri çıkarabilecek şekilde eğitilmeleri üzerinde odaklanır. Bu yönüyle diksiyon önemli ölçüde fonetiğe dayanır. Ancak biz bu kitapta konunun fonetik yönü üzerinde ayrıntılı durmuyoruz." dedi.


Türkiye'de seslerin yörelere göre farklılık taşıdığını ifadele eden yazar, güzel seslendirmenin İstanbul ağzı esas alınarak gerçekleştirilebileceğini vurguladı. Kitapta bulunan araştırmalarla ses çıkışlarının netleştirileceğini, bunun içinde dudak tembelliğini ortadan kaldırılması gerektiğini ifade etti.


Yazar dördüncü kitabı olan "Diksiyon ve İletişim" in beş bölümden oluştuğunu belirtirken,  ilk bölümünde; ses organlarının eğitimine ilişkin alıştırmalar, ikinci bölümde; ses harflerinin çıkarılışı,  üçüncü bölümde; sessiz harflerin kullanımı ve çıkarılışı, dördüncü bölümde; sesli ve sessiz harflerin cümle içerisinde karmaşık şekilde kullanımına ilişkin araştırmalar ve son bölümde de; iletişim kuralları çerçevesinde doğru, güzel ve etkili konuşma üzerinde durulduğunu açıkladı.


Ufuk Selen son olarak iletişimin önemine vurgu yaparak; " Güzel konuşmanın bir sanat olarak kabul edildiği çağımızda, doğru ve etkili konuşmamızı diksiyonumuzla tamamladığımızda gerçek iletişimi kurmuş oluruz." uyarısında bulundu.

Yayınlanma Tarihi : 16 Nisan 2014
Okunma Sayısı : 405
reklam yan